Evde El Bakımı: Yıpranmış Ellere Doğal Bakım

Evde El Bakımı: Yıpranmış Ellere Doğal Bakım

Ellerimiz soğuk, deterjan ve mikrop gibi etkenlerden etkilenebilir. Sürekli hareket halinde olan ellerimiz temaslardan çabuk yıpranıyor. Cilt kızarıp çatlıyor ve pütürlü hale gelebiliyor, bu durumda bakım şart.

Doğal El Bakımı

Ellerimiz sürekli mikroplarla iç içe olduğu için sıkça yıkanmalı. Eğer cildinize uygun bir sabun kullanırsanız kurumanın önüne geçebilirsiniz.

Ellerinizi yıkadıktan sonra nemli kalmamalı, iyice kurulanmalı.

Akşamları yatmadan önce kuruyan ellerinize tıpkı krem sürer gibi zeytinyağı sürmelisiniz. Yumuşayan ve beslenen elleriniz için en ideali zeytinyağıdır.

Tırnaklarınızın dostu ise limon suyudur. Arada bir tırnaklarınızı limon suyu ile ovalamanız gerekir.

Doğal El Kremi Tarifleri

Salatalıklı El Kremi

Malzemeler: 5 çorba kaşığı salatalık suyu, 3 çorba kaşığı tatlı badem yağı, 4 çorba kaşığı kakao yağı.

Yapılışı: Malzemeleri bir kaba alıp krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Buzlukta 10 dakika bekletip ellerinize sürün. 5 dakika bekleyin ve ellerinizi yıkayıp kurulayın.

Badem Yağlı El Kremi

Malzemeler: 1 çay kaşığı beyaz balmumu, 2 çay kaşığı tatlı badem yağ, 120 gr süzme bal, birkaç damla esans. (sevdiğiniz herhangi bir esans)

Yapılışı: Balmumunu bir cam kâseye alıp benmari usulü eritin. Badem yağı ve balı ekleyip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Soğuduktan sonra esansı ekleyip ellerinize sürün. 10 dakika bekletip ellerinizi yıkayın

 

ilayda aydemir

See all author post

Yorumla